Po czym ocenić wytrzymałość paneli podłogowych

panele classen

Przymierzasz się do zakupu paneli podłogowych i nie wiesz, w jaki sposób ocenić ich jakość? Bardzo ważnym elementem podczas doboru desek jest ne tylko ich wygląd, ale również wytrzymałość. Nie musisz kupować tych najbardziej odpornych na zużycie, pod warunkiem, że warunki, w których będzie użytkowana podłoga, tego nie wymagają. W jaki sposób dopasować odpowiednie panele podłogowe i na jakie parametry zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu?

Piękne panele podłogowe to połowa sukcesu, jeśli chodzi o aranżacje wnętrza., Estetyczna podłoga dużo zmienia, może optycznie powiększyć wnętrze, rozjaśnić, nadać mu elegancki nowoczesny wygląd. Jeśli jednak deski nie będą wystarczająco wytrzymałe, otrzymany efekt nie utrzyma się długo. Podłogowe panele należy dostosować pod względem wytrzymałości odpowiednio do pomieszczenia, w którym będą użytkowane, w tym do szacowanego obciążenia oraz do warunków. Jak to zrobić? Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze oznaczenia.

Producenci paneli podłogowych informują o klasie ścieralności produktu oraz o klasie użyteczności. Niezbędne oznaczenia znajdziemy zwykle na opakowaniu lub w dołączonej karcie produktu. Co oznacza klasa ścieralności oraz klasa użyteczności? Jakie panele podłogowe wybrać?

 

Podłogowe panele i klasa ścieralności

Jest to cecha paneli uznawana w naszym kraju a najważniejszą. Klasa ścieralności informuje nas bezpośrednio o tym, jaką wytrzymałość mają panele podłogowe. Ów parametr oznacza się w skali od AC1 do AC5. Im wyższy współczynnik tym bardziej trwałe będą nasze podłogowe panele. Produkty z najwyższą klasą ścieralności przeznaczone są głównie do użytku w budynkach użyteczności publicznej. W mieszkaniach wystarczająca jest kasa AC3 lub AC4.

 

Klasa użyteczności

Jest to parametr, który informuje nas o przeznaczeniu danych paneli. Występują klasy użyteczności od 21 do 33.

  • Pierwsza z dwóch cyfr informuje o rodzaju pomieszczenia, do jakiego są przeznaczone dane panele podłogowe (2 – pomieszczenia mieszkalne, 3 – użyteczności publicznej).
  • Druga cyfra oznacza dopuszczalną intensywność użytkowania produktu (1 – pomieszczenia o niskim natężeniu ruchu, 2 – pomieszczenia o średnim natężeniu ruchu, 3 – pomieszczenia o wysokim natężeniu ruchu).

 

Marka ma znaczenie

Oznaczenia stosowane na panelach są uniwersalne i można przyjąć je za ogólny wyznacznik wytrzymałości. Należy jednak pamiętać również o ogólnie rozumianej jakości paneli. Warto wybierać sprawdzone, markowe produkty o dobrej renomie. Polecane marki to między innymi panele Classen czy WIPARQUET.

Dobrze dobrane, wytrzymałe panele podłogowe będą służyć przed długie lata i zachowają swój estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania. Jeśli poszukujesz markowych produktów spełniających najwyższe wymagania, możesz zapoznać się z aktualną ofertą zawierającą panele Classen.