Listwy podłogowe drewniane i ich zalety

listwy przypodłogowe

Drewno jest eleganckie i ponadczasowe. Dzięki widocznemu rysunkowi słojów jego struktura jest całkowicie niepowtarzalna i żadna imitacja nie jest w stanie w pełni odwzorować jej walorów. Ponadto listwy podłogowe wykonane z drewna mają wiele innych zalet, do których należy zaliczyć między innymi uniwersalność. Jakie listwy przypodłogowe wybrać oraz kiedy zdecydować się właśnie na drewno?

Listwy panelowe są bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o podłogę. Nawet najbardziej eleganckie panele podłogowe mogą nie wyglądać dobrze, jeśli efekt zostanie zepsuty doborem niewłaściwych listew. Drewniana podłoga jest niezwykle estetyczna oraz jest to rozwiązanie dekoracyjne, które nigdy nie wychodzi z mody. Dobrze dopasowane listwy przypodłogowe z drewna mogą dodatkowo podkreślić efekt, zamaskować okablowanie oraz korzystnie wpłynąć na wygląd pomieszczenia.

Listwy panelowe z drewna – uniwersalny wybór

Listwy przypodłogowe drewniane pasują zarówno do klasycznych, jak i do typowo nowoczesnych wnętrz. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje, od całkiem prostych i nierzucających się w oczy, po masywne i dekoracyjne. Niepodważalną zaletą, jaką posiadają listwy podłogowe drewniane, jest możliwość wykończenia ich na dowolny kolor. W razie potrzeby można łatwo je przemalować, dopasowując je do nowej kolorystyki podłogi czy ścian. Dzięki możliwości odnawiania listew z drewna można wykorzystać je przez bardzo długie lata.

Listwy podłogowe z drewna i ich rodzaje

Listwy podłogowe drewniane mają mniejszą elastyczność niż te wykonane z PCV. Mogą mieć różny przekrój, od wklęsłego, przez ćwierćwałek, po przekrój trójkątny. Niektóre listwy drewniane dostępne w sprzedaży mają sęki, inne są ich pozbawione. Dokonując wyboru, należy wziąć to pod uwagę, tak by dopasować rodzaj, który będzie najbardziej pasował do podłogi oraz do ogólnej koncepcji wystroju wnętrza.

Jakie listwy do drewnianej podłogi?

Decyzja o wyborze drewnianej podłogi siłą rzeczy oznacza, że materiał z jakiego będą wykonane listwy przypodłogowe, to lite drewno. Można jednak również zastosować listwy z MDF-u fornirowane naturalnym drewnem lub ewentualnie listwy polistyrenowe zamalowane jednolitym kolorem. Listwy podłogowe z PCV, ze względów estetycznych, nie nadają się do drewnianych podłóg i są stosowane wyłącznie do paneli winylowych oraz podłóg laminowanych.

Drewniana podłoga od zawsze kojarzy się z elegancją i luksusem. Choć nie jest to może rozwiązanie należące do najtańszych ani do najwygodniejszych, ciągle należy do chętnie wybieranych ze względu na estetykę. Niepowtarzalne piękno drewna sprawia, że często wybieramy je do mieszkań, decydując się na wykonywanie zabiegów konserwacyjnych i regularną pielęgnację.