Jak zamontować listwy wykończeniowe?

listwy wykończeniowe ruckzuck

Okres wiosenny oraz zbliżające się lato to idealny czas na remont mieszkania czy chociażby remont salonu. Polacy właśnie w okresie wakacyjnym biorą kilka dni urlopu po to, by nieznacznie odświeżyć poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Najczęściej remont dotyczy ściany – kładziemy nowe tapety lub malujemy je na inny kolor. Zmiana w wyglądzie ściany niesie za sobą konieczność położenia nowych listw wykończeniowych. Jak je zamontować, by efekt był zadowalający?

Listwy wykończeniowe przypodłogowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Mimo że listwy wykończeniowe przypodłogowe nie są tym elementem wnętrza, które przyciąga uwagę, mają one niebagatelny wpływ na estetykę pomieszczenia. Ich podstawową funkcją jest łączenie podłogi ze ścianą. Listwy wykończeniowe zasłaniają dylatacje, czyli szczeliny w konstrukcji budynku. Skutecznie zakrywają wszystkie niedociągnięcia remontowe, o które nie trudno szczególnie na styku dwóch płaszczyzn. Kolejną zaletą jest fakt, że listwy pozwalają ukryć mało estetyczne kable. Pamiętajmy też, że dzięki tak dużemu aktualnie wyborowi listw, możemy nimi podkreślić wystrój i charakter wnętrza.

Jakie listwy wykończeniowe przypodłogowe możemy znaleźć w sklepach?

Niezależnie od tego, czy chodzi o remont salonu bądź innego pomieszczenia, najczęściej stosowane są listwy, które wykonane są z płyty MDF. Równie często wykorzystywane są listwy z klejonki sosnowej, które pokryte są naturalnym fornirem lub folią dekoracyjną. Innym rozwiązaniem są listwy wykończeniowe pokryte białą okleiną. Ich zaletą jest fakt, że można je wielokrotnie przemalowywać w zależności od potrzeb.

Jak zamontować listwy wykończeniowe?

Najczęściej stosowaną techniką mocowania listw jest klejenie ich do ściany przy użyciu kleju montażowego lub silikonu. Jest to jedne z najtańszych rozwiązań, jednak ma swoje minusy. Nieprawidłowo przyklejone listwy mogą się po czasie odkleić od ściany. Tak też może się stać, gdy listwy zostaną przyklejone na zbyt wilgotną ścianę. Warto także zaznaczyć, że w przypadku większego remontu listwy trzeba będzie oderwać od ściany i te ulegną zniszczeniu – wtedy wcześniej wykonaną pracę trzeba będzie zaczynać od początku.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowego systemu montażu listew. Dzięki niemu nie tylko szybko zamontujemy listwy na ścianie, ale także równie szybko będziemy mogli je zdemontować w razie potrzeby (kolejnego remontu).

Montaż listw z systemem montażowym rozpoczynamy od przyłożenia ich do ściany i odpowiedniego przycięcia. Należy pamiętać, by na końcach zostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. Kolejnym etapem jest zamontowanie klamer na ścianie w odstępie około 40-50 cm (gęściej rozmieszczamy je w przypadku krzywych ścian).

W procesie montażu korzystamy z wkrętów oraz kołków rozporowych. Po tym etapie możemy wzdłuż ściany poprowadzić przewody, które chcemy ukryć pod listwami.

W zależności od producenta możemy spotkać się z różnymi rodzajami klamer, co wiąże się też z innym systemem montażu listw.

Możemy się spotkać z klamrami plastikowymi, gdzie listwy zakładane są od góry. Po ich założeniu należy je docisnąć do samej podłogi. W klamrach z tego samego materiału listwy mogą też być zakładane w systemie góra-przód. W tym przypadku zaczynamy zakładać listwę od góry, a następnie dociskamy ją do przodu. Możemy się też spotkać z klamrami metalowymi. W tym systemie należy listwę ustawić na wysokości klamer, a następnie zdecydowanie docisnąć ją do przodu.