Jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie

drzwi akustyczne

Grasz na instrumencie i chcesz ograniczyć roznoszenie się dźwięku? A może potrzebujesz spokoju w domowym biurze? Istnieją sposoby, dzięki którym wyciszysz pomieszczenie lub całe mieszkanie, tak by stłumić dźwięki z poszczególnych pomieszczeń, a także odgłosy płynące od sąsiadów. Zaplanuj remont, który pozwoli ci wyciszyć pokoje w mieszkaniu.

Roznoszenie się dźwięków to częsty problem w blokach z wielkiej płyty, które powstały w epoce PRL – ale nie tylko. Nowe budownictwo również nie zawsze spełnia oczekiwania pod względem akustyki, ponieważ developerzy ograniczają koszta budowy dla zwiększenia zysków. Niejednokrotnie po wprowadzeniu się do nowego mieszkania, gdy zakończy się remont, jesteśmy rozczarowani i poirytowani. Szybko odkrywamy, że wymarzona prywatność jest w pewien sposób ograniczona. Słyszysz rozmowy sąsiadów? Obawiasz się, że oni słyszą również ciebie? Jest kilka sposobów, by wyciszyć pomieszczenia lub całe mieszkanie.

 

Miękkie elementy w pokoju

To najtańszy i najłatwiejszy sposób, który przynosi umiarkowaną poprawę. Należy zadbać o to, by w mieszkaniu znalazło się jak najwięcej miękkich elementów. Dywany, narzuty, zasłony, firanki, a nawet poduszki pochłaniają dźwięk. Zapobiegają odbiciu fal akustycznych, przez co pomieszczenie staje się cichsze. Im więcej w pokoju miękkich materiałów, tym bardziej będzie on wytłumiony.

Kasetony

Wśród starych i wypróbowanych sposobów wymienić należy również kasetony styropianowe na suficie. Dawno wyszły one z mody, jednak jest to rozwiązanie, które przynosi częściową poprawę, podobnie jak ułożenie na ścianach tapety. Kasetony i tapety nadają się do wyciszania pomieszczeń, gdy poziom hałasu jest niski.

Domowe ekrany akustyczne

Stelaż, płyty gips-karton i wypełnienie z wełny mineralnej to skuteczny i popularny sposób na wyciszenie mieszkania. Tak stworzony „ekran akustyczny” pochłania część dźwięków przedostających się przez ściany. Niestety to rozwiązanie zabiera nam część powierzchni w pomieszczeniu.

Mata na ścianę i na podłogę

Wzrost zainteresowania wyciszaniem mieszkania sprawił, że w sprzedaży pojawiają się specjalne maty akustyczne, które można kłaść zarówno na ścianach, jak i na podłogę. Maty można układać pod parkiety, panele, wykładziny czy pod płytki ceramiczne. Na rynku dostępne są również maty ozdobne.

Drzwi akustyczne

Jeśli potrzebujesz ciszy w domowym gabinecie lub prywatnym muzycznym studio, warto zastosować drzwi akustyczne. Mają one dobre właściwości izolacyjne i w połączeniu z innymi profesjonalnymi rozwiązaniami pozwalają uzyskać bardzo dobre wygłuszenie. Drzwi akustyczne wejściowe stłumią dźwięki z ulicy czy z klatki schodowej.

Wybór wygłuszenia zależny bezie od poziomu hałasu oraz od efektu, który chcesz uzyskać. Łącząc kilka wymienionych sposobów, możesz zapewnić sobie ograniczenie dźwięków do poziomu poniżej 40 bB, który jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu i nie wpływa na samopoczucie.