Jak prawidłowo położyć panele podłogowe?

sklep z panelami

Układanie paneli podłogowych należy do jednych z łatwiejszych prac remontowych w domu. Osoba, która się tego podejmie, nie musi charakteryzować się szczególnymi umiejętnościami, wystarczy mieć dryg do majsterkowania. Przed położeniem podłogi warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, by mieć pewność, że podłoga przez długi czas będzie się prezentować nienagannie. Jak w takim razie prawidłowo położyć panele podłogowe?

W którą stronę montować panele podłogowe?

Ogólna zasada mówi, że panele podłogowe powinny być układane zgodnie z kierunkiem padania światła naturalnego, czyli prostopadle do okna. Taki układ sprawia, że łączenia między poszczególnymi panelami są mniej widoczne, niż miałoby to miejsce w przypadku innego położenia.

Może się zdarzyć, że panele będą układane w pomieszczeniu, w którym znajdują się dwa okna, na dwóch ścianach. W takiej sytuacji należy położyć deski równolegle do promieni słonecznych wpadających przez okno znajdujące się naprzeciwko drzwi.

Układanie paneli a optyczne triki

Panele równie dobrze sprawdzają się jako podłoga w salonie, sypialni, ale też w przedpokoju. Te ostatnie pomieszczenie zazwyczaj jest długie i wąskie. By optycznie je powiększyć i poszerzyć, można zastosować panele o wzorze klepki. Deski ułożone równolegle do krótszych ścian dadzą efekt pomieszczenia szerszego, niż te jest w rzeczywistości.

W przypadku układania paneli o wzorze deski najważniejsze jest zachowanie ciągłości desek. By osiągnąć taki efekt, należy przed ułożeniem podłogi deski posortować. W każdej paczce znajdują się deski o takich samych wzorach, więc musimy dopasować panele podłogowe ze wszystkich paczek. Zasada jest prosta: krótszymi brzegami łączymy dwie, identyczne panele z różnych paczek.

Jakie są sposoby układania paneli?

Pierwszym sposobem na ułożenie paneli podłogowych jest stworzenie pływającej posadzki. Na ten sposób możemy się zdecydować, jeśli wybraliśmy panele podłogowe trójwarstwowe o specjalnie wyprofilowanych krawędziach. Sposób łączenia jest przez producentów najczęściej nazywany „clickiem” – nazwa pochodzi od charakterystycznego dźwięku podczas łączenia desek. Do łączenia paneli nie używa się kleju.

Kolejnym sposobem jest przyklejanie do podkładu. Tę metodę stosuje się podczas układania paneli o dwuwarstwowej strukturze. Można ją też stosować do desek trójwarstwowych, jeśli planowany jest montaż ogrzewania podłogowego.

Ostatnią metodą jest układanie paneli podłogowych na legarach. Stosuje się ją tylko w przypadku najgrubszych desek 22-milimetrowych. Panele można przybijać bądź przyklejać do legarów, ale bardzo często stosuje się obie te metody jednocześnie.

Montowanie paneli krok po kroku

Pierwszym etapem układania podłogi jest przygotowanie podłoża. Podłoże musi być przede wszystkim równe i suche. Jeśli podłoże stanowi wylewka samopoziomująca lub betonowy podkład, należy poczekać, aż jego wilgotność nie będzie wyższa niż 3%.

W następnej kolejności trzeba zabezpieczyć podłoże. Między podłożem a panelami powinna znaleźć się folia paraizolacyjna, która musi mieć grubość przynajmniej 0,2 mm. Na folii układamy izolację akustyczną.

Czas przejść do właściwego układania paneli. Po wyjęciu desek z opakowania trzeba je ułożyć „na sucho”. Tym samym sprawdzamy, czy nie brakuje żadnych elementów, a jednocześnie wyrównujemy w ten sposób wilgotność. Układanie paneli należy zacząć od rogu pokoju, kierując się wzdłuż ściany.

Podczas układania podłogi nie możemy zapomnieć o dylatacjach. Są to około 1-centymetrowe szczeliny między panelami a ścianą. Ta przerwa jest konieczna, ponieważ podłoga z paneli cały czas pracuje. Brak dylatacji może prowadzić do wybrzuszeń i odkształcania się paneli.

Ostatnim etapem prac jest zamaskowanie dylatacji. Służą do tego listwy podłogowe. Kolor listw powinien być dobrany do odcienia paneli. Listwy podłogowe montuje się do ściany. W przypadku montażu do paneli, po pewnym czasie powstanie nieestetyczna szczelina między listwą a ścianą.

Po zakończonej pracy może się okazać, że widoczne są szczeliny trudne do zakrycia – takie miejsca możemy zamaskować masą elastyczną. Nie możemy też zapomnieć o wstawienie specjalnych profili na progach.

Sklep z panelami

Przed położeniem paneli należy wybrać odpowiedni ich model i warto to zrobić w renomowanym sklepie. Sklep z panelami RuckZuck gwarantuje swoim klientom produkty najwyższej jakości, najbardziej renomowanych marek z branży. Każdy sklep z panelami RuckZuck to zespół doświadczonych pracowników, którzy bardzo chętnie doradzają w kwestii wyboru paneli podłogowych i listw. Wykorzystując fachową wiedzę, można bez problemu dobrać podłogę do wnętrza, w jakim będzie się ona znajdować.