Jak dbać o drewnianą podłogę? Kilka cennych wskazówek

drewniana podłoga RuckZuck

Większość ludzi stających przed dylematem wybrania odpowiedniej podłogi, bardzo często wybiera panele podłogowe z prawdziwego drewna, które idealnie uzupełniają wybrane drzwi i ościeżnice. Podłoga drewniana to klasyk, który nigdy nie wyjdzie z „mody”. Jest to element wystroju, który zdobi zarówno nowe mieszkania jak i te, zamieszkiwane przez wielopokoleniowe rodziny. Jest to niezwykły element naszego domu, który idealnie wpasowuje się w niemalże każdy styl wnętrzarski, od surowego i nowoczesnego po rustykalny.

Jednak, czy wiesz jak poprawnie dbać o to wyjątkowe i naturalne dopełnienie wnętrza? Co zrobić, aby drewniana podłoga, panele podłogowe wyglądały dobrze przez wiele lat? Jak się okazuje, jest to dość proste i nie wymaga dużego wkładu finansowego. Poznaj kilka prostych zasad.

drzwi i ościeżnice drewno

Drewniana podłoga i panele podłogowe

Drewniana podłoga to piękna oraz niepowtarzalna kolorystyka oraz faktura, której nie da się podrobić. Usłojenie z kolei świadczy o szlachetności danego materiału. Co więcej drewno posiada niepowtarzalne właściwości, m.in. potrafi regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Każdy surowiec, tak i drewno, aby zachował swój dobry wygląd i stan wymaga od nas odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Na szczęście nie są one trudne oraz nie wymagają od nas zakupu drogich lub słabo dostępnych środków. Dzięki odpowiednim domowym zabiegom możemy cieszyć się piękną drewnianą podłogą znacznie dłużej.

Zabezpieczenie drewnianej podłogi

Zacznijmy od tego, że o podłogę drewnianą możemy dbać za pomocą ogólnodostępnych oraz dosyć tanich środków czystości. Tak naprawdę, każda powierzchnia, również panele podłogowe drewniane muszą zostać zaimpregnowane lakierem albo bejcą, które tym samym chronią przed różnymi uszkodzeniami oraz zabrudzeniami. Jeśli nie będziemy regularnie pomijać ten krok, drewno stanie się podatne na zniszczenia oraz może być nieestetyczne.

Drewniana podłoga – kilka prostych zasad

Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że największym wrogiem drewnianej podłogi jest piasek. Jeśli wdepczemy go w podłogę może ją zarysować lub nawet powodować widoczne wgniecenia.

Po drugie, warto jest zwiększyć częstotliwość odkurzania w okresie jesienno-zimowym, kiedy wnosimy na obuwiu do swojego domu spore ilości błota (piachu). Może to znacznie przedłużyć żywotność naszej drewnianej podłogi. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać możemy się narazić na liczne zarysowania.

Po trzecie, należy pamiętać o regularnym myciu powierzchni za pomocą specjalistycznych środków, które są dodatkowo dedykowane właśnie podłogom drewnianym. Płyny czyszczące nie muszą być drogie. Bez problemu można je kupić za kilka lub kilkanaście złotych w każdym markecie lub drogerii.

drzwi i ościeżnice pielęgnacja

Jakie konkretne produkty wybrać?

Niezależnie od rodzaju, koloru czy faktury, drewniana podłoga zawsze wymaga podobnej pielęgnacji. Ważne jest, aby płyn do drewnianych podłóg zawierał w sobie spore stężenie soli nieorganicznych, a także detergentów anionowych i niejonowych.

Za połysk oraz właściwości pielęgnacyjne drewna odpowiadają nanocząsteczkowe dodatki, które są zawarte w preparatach tego typu. Co więcej, płyny do podług i paneli drewnianych tworzą efekt tzw. samoczyszczenia się powierzchni, przyleganiu do niej drobin kurzu/brudu.