Drzwi i ościeżnice wewnętrzne– jak wybrać odpowiednie wyposażenie naszego domu?

drzwi i ościeżnice

Każdy remont mieszkania wiąże się w podejmowaniem różnych i licznych decyzji. Tyczy się to zarówno niewielkich zmian (jak np. przemalowanie ścian w pokoju) jak i dużych renowacji. czy wyposażania mieszkania od dewelopera lub całkiem nowego domu.

Podjęcie kluczowych decyzji wiąże się po pierwsze z wyborem odpowiedniej kolorystyki, materiałów itp. oraz z możliwością dokonywania późniejszych zmian. O ile przemalowanie ścian czy nawet wymiana paneli podłogowych może się odbyć stosunkowo niskim nakładem pracy i pieniędzy, o tyle całkowite zmienienie drzwi i ościeżnic wiązać się może z dużymi kosztami. Wybór ten powinien być dokładnie przemyślany i dobrany pod nasze wymagania oraz gust. Jak wybrać drzwi i ościeżnice, by po remoncie nie okazało się, że nasz wybór był zły i nietrafiony?

drzwi i ościeżnice montaż

Wymiary to podstawa

Jeśli remont mieszkania to termin, który jest Ci dobrze znany, doskonale wiesz jak ważne w procesie projektowania i planowania są wymiary. Tyczy się to oczywiście również drzwi i ościeżnic.

Prawo budowlane mówi, że elementy tego typu powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Dla jasności– drzwi o mniejszej szerokości są również produkowane, ponieważ do połowy lat 90 tzw. skrzydła były normą (a co za tym idzie, otwory miały zazwyczaj szerokość od 60 cm do 80 cm).

Drzwi i ościeżnice muszą idealnie pasować do otworu drzwiowego, a więc powinien być on dokładnie zmierzony. Należy określić wysokość, szerokość oraz grubość ścian oraz przekątne (mogą się różnić między sobą). Okazuje się, że drzwi i ościeżnice, które są proponowane przez sklepy budowlane, są zazwyczaj dostosowane do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeśli w naszym mieszkaniu ściany mają inną grubość, sklep powinien zaoferować nam ościeżnice regulowane.

Drzwi i ościeżnice – wymiana

Z zasady, ościeżnicę powinniśmy wymieniać za każdym razem, kiedy tylko wymieniamy drzwi na nowe. Wiąże się to zazwyczaj z kuciem zarówno ściany, jak i podłogi, dlatego wymianę takich elementów zaleca się w przypadku przeprowadzania generalnego remontu mieszkania czy domu.

Wymiana ościeżnicy

Remont mieszkania i wymiana ościeżnicy zaczyna się od wstawienia jej w ścianę oraz ustabilizowania drewnianymi klinami. Warto mieć świadomość, że mocowanie do ściany może się odbyć na kilka sposobów.

Po pierwsze, możemy wykorzystać piankę poliuretanową, która wpływa również na ocieplenie drzwi. Jednak, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kołków- w tym przypadku ościeżnica zostanie bardziej osadzona w ścianie. Powstałe szczeliny należy wypełnić pianką montażową, której używa się również w stolarce.

Warto pamiętać o tym, aby nie używać zbyt dużo pianki. Po wyschnięciu zwiększa ona swoją objętość i może spowodować zniekształcenie ościeżnicy.

Między ścianą a ościeżnicą mogą być widoczne odstępy- to norma. Aby zamaskować te przerwy, należy użyć listw maskujących. Montujemy je za pomocą kleju. Dodatkowo, przestrzeń pomiędzy listwami trzeba uzupełnić silikonem (w takim samym kolorze co kolor drzwi).

W jaki sposób dbać o drzwi

Drzwi i ościeżnice są elementem w naszym domu, o którym często zapominamy w kontekście czyszczenia. Natomiast jest to bardzo istotne- elementy te posłużą nam na dłużej i będą wyglądać estetyczniej.

Konkretne metody czyszczenia drzwi warto dobrać pod kątem materiału, z jakiego zostały wykonane. Drewniane drzwi warto czyścić specjalnymi środkami myjącymi i pielęgnującymi drewno. Dodatkowo, trzeba pamiętać o dokonywaniu renowacji powierzchni co kilka lat (chodzi tutaj o malowanie oraz lakierowanie).

Drzwi pokryte okleiną lub naturalnym fornirem wymagają od nas innej metody czyszczenia. W przypadku elementów tego typu nie możemy używać preparatów, które zawierają żrące środki czyszczące oraz alkohol. Detergenty mogą zniszczyć powłokę. Do czyszczenia zdecydowanie wystarczy użyć jedynie wody z dodatkiem bardzo łagodnego środka czyszczącego- chociażby płynu do naczyń.