Błędy popełniane przy wybieraniu drzwi wewnętrznych. Jak ich unikać?

drzwi i ościeżnice

Nie da się ukryć, że remont domu czy mieszkania to długotrwały oraz czasochłonny proces, wymagający od nas sporo planowania oraz przemyśleń. Tyczy się to również wyboru oraz dopasowania drzwi i ościeżnic. Wewnętrzne drzwi są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjno-wykończeniowych w naszym domu. Wygląd, styl kolor czy faktura drzwi ma ogromny wpływ na odbiór oraz charakter danego pomieszczenia. Okazuje się, że nigdy nie warto pozostawiać tego wyboru przypadkowi.

A więc, jakie drzwi będą odpowiednie? Przede wszystkim, decyzja o zakupie danego modelu drzwi musi być wystarczająco dobrze przemyślana. Warto pamiętać o tym, że o ile kolory ścian możemy bardzo łatwo zmienić, tak wymiana drzwi i ościeżnic może generować wysokie koszta. Bardzo często, odwiedzając sklep mamy niesprecyzowany pomysł lub jego zupełny brak. Jest to błąd, którego warto unikać. Jak wybrać drzwi wewnętrzne i nie powielać popularnych błędów?

drzwi i ościeżnice montaż

Błąd pierwszy – zaczynanie remontu domu od zakupu drzwi wewnętrznych

Nasz ostateczny wybór drzwi wewnętrznych powinniśmy zdecydowanie zostawić na sam koniec remontu. Jest to moment, w którym dokładnie wiesz w jakim stylu zostanie urządzony dany pokój. W tej kwestii nie warto ślepo podążać za trendami, ponieważ nie zawsze będą one pasować do naszej koncepcji. Popularne oraz modne rozwiązania mogą być efektowne jednak potrzebują do tego odpowiednich pomieszczeń. Czasem efekt może być po prostu śmieszny. Przykładowo, wybierając szklane, czerwone lub czarne drzwi do np. rustykalnego pokoju lub lakierowane skrzydło do bardzo klasycznego pomieszczenia, efekt końcowy może nie być zadowalający już na pierwszy rzut oka. Dopasowanie drzwi do konkretnego stylu pomieszczenia jest kluczem do sukcesu.

Błąd drugi – niedopasowanie kolorystyczne drzwi do innych elementów

Kolejny punkt niejako wiąże się z poprzednim, a dotyczy on dopasowania kolorystycznego drzwi do innych elementów wystroju. Mowa tutaj głównie o kolorze podłogi i meblach. Faktem jest, że te elementy nie muszą być dokładnie w tym samym kolorze/tonacji. Jednak muszą do siebie pasować. W nowoczesnych wnętrzach możemy oprzeć się na zasadzie kontrastu (np. orzechowa podłoga- białe drzwi).

W pomieszczeniu nie powinno być zbyt wiele kolorów. Zdecyduj się na maksymalnie 2-3 barwy aby nie wprowadzać dodatkowego zamętu (szczególnie jeśli urządzanie wnętrz nie jest Twoim konikiem). Innym, często powielanym błędem jest również dopasowywanie drzwi do wystroju jedynie jednego pomieszczenia. Unikaj tego rozwiązania, drzwi muszą swoją stylistyką pasować do sąsiadujących z sobą pomieszczeń- np. sypialni i przedpokoju.

drzwi i ościeżnice mieszkanie

Błąd trzeci – zwracanie uwagi wyłącznie na wygląd

Remont mieszkania to bardzo ekscytujący proces dla wielu z nas. Nic więc dziwnego, że dużo osób popada w pułapkę kupowania jedynie ładnych rzeczy, zapominając o ich funkcjonalności czy chociażby jakości. Dobrze dobrane drzwi muszą być porządne i cechować się wysoką jakością. Jakość wybieranego modelu skrzydła powinna być dla nas priorytetem. W tym przypadku nie warto jest oszczędzać. Faktem jest, że bardzo tanie drzwi wewnętrzne nie przetrwają próby czasu.

Oprócz tego, trzeba pamiętać o tym, że klasyczne (jednoskrzydłowe) drzwi to nie jedyne rozwiązanie. Nowoczesne pomieszczenia wcale nie muszą posiadać klasycznej formy. W większych pomieszczeniach możemy zastosować np. dwuskrzydłowe rozwiązania.

Błąd czwarty – niedbały oraz mało profesjonalny montaż

Okazuje się, że montowanie drzwi i ościeżnic w mieszkaniu to nie jest prosta i oczywista sprawa. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, z pewnością będziesz chciał/a zrobić to samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, że drzwi wewnętrzne nie będą działać ani wyglądać dobrze jeśli nie będą profesjonalnie zamontowane. Usługa ta nie jest kosztowna a może nas uratować przed zbędnym stresem czy utratą pieniędzy.